Необходими съставки:
-
смилянски боб1 чаена чаша
-
лук1 брой
-
джоджен1/2 чаена лъжица
Рецептата:
Смилиянският боб е нещо като кралят на боба в България. За жалост много от бобът предлаган в магазините като смилянски изобщо не е отглеждан в България и търговците използват името като ефективен търговски трик. Рецептата за смилянски боб е от сърцето на Родопите, така, както го приготвят както в село Смилян и село Забърдо, така и в другите родопски села. Смилянският боб по родопски се приготвя с малко подправки и малко съставки, тъй като самият боб е много вкусен и ароматен. Рецептата е изключително подходяща за Бъдни вечер, когато се чудим как да съберем 7, 9 или 12 постни ястия.
- Смилянският боб, ако е наистина смилянски, по принцип не е нужно да бъде обработван предварително така старателно. Но за всеки случай, за да сте сигурни, че ще уври добре и че няма да има бунт в корема след консумация, го накиснете за 2-3 часа в студена вода и след като заври сменете водата. След като отново заври добавете ситно нарязания лук и 2-3 суперни лъжици олио. Важно е, както при всички сортове боб, да варите смилянския боб без сол, за да може да уври.Важно е да знаете, че смилянският боб не се разварява, като белия зрял боб. Затова и при варенето трябва да остане сосче, а не да бъде гъст. Ако не можете да си представите бобът без домат и запръжка може да запържите една супена лъжица доматено пюре, или един нарязан пресен домат и една чаена лъжица червен пипер, които да добавите към уврелия боб. Но така ще се отклоните от оригиналната рецепта.
- След като бобър уври и поомекне (това трябва да проверите като пробвате едно бобче) добавяте сол.След като бобът е вече готов добавете и ½ супена лъжица сух джоджен, а ако имате под ръка пресен то може да ползвате и пресния джоджен.
Рецептата за смилянски боб по родопски е изпълнена!
Бележки:
Тази рецепта за боб по родопски е наистина взета от сърцето на Родопите, по-точно от село Забърдо. Но е възможно да съществуват и вариации и опитаните от вас рецепти в родопските села да се различават малко от описаната. Така или иначе смилянският боб и изключително вкусните ястия приготвяни с него са само част от причините, поради които горещо препоръчвам да посетите село Смилян и околностите.
Други класически тадиционни рецепти за приготвяне на боб, които не са за изпускане са рецептата за боб чорба и рецептата за боб на фурна.
ДОБЪР АПЕТИТ!
Коментари (16)
Рецептата ми допадна, само се чудя защо няма червена чушка..А ако наистина ти я приготви 'някоя родопска баба' то тогава ще е и автентично вкусна :)
ПП Времето за варене зависи от котлона, тенджерата, водата и разбира се местоположението ви, както и добре знаем, че домашния боб се вари по-бързо от купешкия, но.. 1 час ми се струва малко :)
Да, на снимката има червена чушка, но рецептата за този смилянски боб е такава, каквато ми я казаха в село Забърдо. Но търпи подобрения и критика ;)
А едно българче в странство (САЩ) откъде може да си купи смилянски боб? Спомням си ги родопските вкусутии от времената чутовни, когато бродих сьс бойната дружина из горите тилилейски.:)
Деси
Колкото искаш в село Дорково най отпред смелиаски радойски
Бере се септември и го бера до октомври ела ще ви продам
Деси, много се радвам, че рецептата е събудила сладки спомени у теб. А ако ми дадеш адрем мога да ти пусна малко смилянски боб по пощата:)
Бай Васил пита.А яли ли сте смилянски боб изцеден от сосчето и омешан със ситно нарязан лук/може и пресен/,малко магданоз,полято леко със зехтин,а ако сложиш и нарязана печена чушка,слизам от коня и си сипвам ракийка? Ха наздраве пък за мезе ще си помислим.
Ха, наздраве! Смятам да послушам бай Васил и да спретна една подобна бобена салатка!
На мен тази рецепта никак не ми допадна страшно безвкусна, боба го изхвърлих :(
Може би просто това не е вашата рецепта, но е класическа рецепта за приготвяне на смилянски боб. Много съжалявам, че се е наложило да изхвърлите този български деликатес - смилянския боб, защото истински смилянски боб се намира толкова трудно...
Не само боба.. Майсторията е не по-малко важна
Стана уникален! Много мерси за рецептата!
Мерси за рецептата. Получи се супер.
Здравейте,
Това, което у нас е популярно като "Смилянски боб" е всъщност Phaseolus coccineus или многоцветен фасул (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Phaseolus_coccineus). Неговата родина естествено е Централна Америка и отвъд океана се използва още от времето на инките. В България (Смилян) е внесен от Гърция, където е познат като "гигантски боб". От няколко години го отглеждам в района на Кюстендил. Просто иска по-мек климат и повече вода от обикновения фасул. Имайте предвид, че има повече токсини от обикновения фасул и е добре да смените поне два пъти водата при готвене. А овкусяването по време на готвене си е въпрос на предпочитания. Аз лично го сварявам напълно на бавен огън, след което задушавам в мазнина на ситно нарязани праз, 2 скилидки запечен чесън, морков, суха чушка и солта и оставям още половин час на котлона. Пасираният домат и пресният (или по неизбежност сух) джоджен добавям след като махна боба от огъня. Приятен апетит!
Ехаааааа! Сега наистина знаем доста повече за смилянския боб! Благодаря много, както за подробната информация, така и рецептата за приготвяне на смилянски боб! :)
Любима рецепта :) Само да попитам, колко време е нужно в мултиукър под налягане?
Благодаря предварително за отговора!
П.